Samen van RAAS naar ReIS
Het RAAS wordt vervangen door Reisdocumenten Informatiesystemen (ReIS). Gegevens hierin zijn actueler en betrouwbaarder. Zo zijn eerdere aanvragen bij andere instanties via ReIS direct zichtbaar tijdens de aanvraag. Deze gegevens worden realtime uit het Basisregister Reisdocumenten (BR) gehaald en opgevoerd.
Stap voor stap functies in gebruik
Eerder namen we de functionaliteiten Signaleringcontrole, Aanvraagcontrole, Reisdocumentinformatie en Meldingregistratie al in gebruik. Deze functionaliteiten zijn allemaal gekoppeld aan het ReIS met als bron het BR of het Register Paspoortsignaleringen. Hiernaast breiden we in de toekomst de eindcontrole (verstrekken) uit met onder andere een fotovergelijking in een nieuw portaal, het ReIS Aanvraagportaal (RAP). Dit is een beveiligde webapplicatie waar je op kunt inloggen.
Download video
- Download in MP4 HD formaat MP4 HD | 12.5 MB
Uitgeschreven tekst
Het aanvraagproces voor paspoorten en identiteitskaarten verbetert.
00:00:04:22 - 00:00:08:17
We gaan werken met betrouwbaardere en actuelere gegevens.
00:00:09:04 - 00:00:14:11
Hiervoor vervangen we het RAAS door Reisdocumenten Informatie Systemen,
00:00:14:11 - 00:00:16:06
dat noemen we ReIS.
00:00:16:10 - 00:00:23:11
Gegevens van eerdere aanvragen bij andere instanties worden direct zichtbaar tijdens de aanvraag.
00:00:23:11 - 00:00:28:15
Er hoeven dus geen RAAS-uitdraaien meer opgevraagd
te worden bij andere instanties.
00:00:28:15 - 00:00:35:18
Daarnaast wordt de eindcontrole uitgebreid door direct
historische foto’s van de aanvrager te tonen.
00:00:35:23 - 00:00:39:21
Ook als de vorige aanvraag bij een andere instantie is gedaan.
00:00:40:03 - 00:00:43:16
Om de overgang naar de nieuwe situatie mogelijk te maken,
00:00:43:16 - 00:00:52:11
worden de werkvoorraad en aanvraaggegevens uit het RAAS per instantie overgezet naar de nieuwe systemen en registers.
00:00:52:11 - 00:00:58:16
Na de migratie van jouw instantie kun je direct gebruikmaken van de nieuwe mogelijkheden.
00:00:59:00 - 00:01:03:24
Samen naar ReIS. Actueel, veilig en snel.
00:01:04:07 - 00:01:05:16
Meer weten?
00:01:05:20 - 00:01:09:19
www.rvig.nl/reisdocumenten
Uitgevende instanties migreren één voor één naar ReIS
We verwachten dat de migraties naar ReIS op zijn vroegst vanaf het eerste kwartaal in 2027 kunnen starten en de uitvoering hiervan een jaar gaat duren. Per instantie migreren we van RAAS naar ReIS, dat doen we samen. RvIG begeleidt de uitgevende instanties bij de migratie en verzorgt o.a. het contact met Idemia en de verschillende leveranciers (burgerzakenapplicaties/RAP). Tijdens de migratie worden alle historische en lopende aanvragen die nog in het RAAS staan volledig overgezet naar ReIS, inclusief de foto’s en handtekeningen. Tijdens de migratieperiode krijgen alle uitgevende instanties een projectleider als vast aanspreekpunt. Die begeleidt bij de voorbereidingen en migratie van de uitgevende instantie.
In het kort: wat verandert er?
- We introduceren nieuwe functies en systemen
- Vanaf op zijn vroegst het eerste kwartaal in 2027 introduceren we het RAP bij gemeenten en het Openbaar Lichaam. Hierin doet de verstrekker de eindcontrole en neemt het verstrekkingsbesluit. - De grensgemeenten, Kabinetten van de Gouverneur, Koninklijke Marechaussee en Buitenlandse zaken krijgen na de migratie nieuwe functies in RAP om het reisdocument te kunnen aanvragen en verstrekken.
- Alle uitgevende instanties krijgen na de migratie een mogelijkheid om historische foto’s op te vragen en een fotovergelijking te doen tijdens de eindcontrole in het RAP. Na jouw migratie heb je inzicht in foto’s en handtekeningen van alle uitgevende instanties.
- Je gebruikt eHerkenning voor het aanmelden op RAP om de eindcontrole te kunnen uitvoeren en het verstrekkingsbesluit te nemen.
- Zodra alle instanties gemigreerd zijn, zijn RAAS uitdraaien verleden tijd. - Direct na de migratie hoeven uitgevende instanties geen RAAS back-up tapes meer te maken of op te slaan. RvIG zorgt voor back-ups van deze gegevens.
- Verbeteringen op het gebied van fraudegevoeligheid.
- Systemen worden voorbereid op ontwikkelingen zoals functiescheiding en gezichtsopname tijdens de aanvraag.
Voorbereiding migratie volop aan de gang
Op dit moment bereiden we de migratie voor. Hiervoor brengen we de verschillende betrokken partijen bij elkaar om te zorgen voor een soepele migratie van de gegevens en de migratie naar ReIS. In de tussentijd ontwikkelen we oplossingen om te voorkomen dat handelingen opnieuw moeten, denk hierbij bijvoorbeeld aan het behouden van lopende aanvragen. Verder maken we een draaiboek voor de voorbereidingen. Dit delen we stapsgewijs met jullie.
Wil je dit niet missen? Meld je via info@rvig.nl aan als VRS contactpersoon. Bij nieuwe ontwikkelingen ontvang je als eerste een mail om verder verspreiden binnen jouw instantie.
Veelgestelde vragen
Hieronder vind je een aantal antwoorden op veelgestelde vragen. Deze informatie is voor iedereen beschikbaar. Vanwege de vertrouwelijkheid van veel informatie rondom ReIS delen we meer informatie en veelgestelde vragen met de VRS contactpersonen via onze online omgeving. Heb je een vraag die hier niet beantwoord wordt, neem dan contact op met één van de VRS contactpersonen van jouw uitgevende instantie.
Is het na de migratie in RAP nog mogelijk om RAAS-uitdraaien te maken?
Het is vanuit RAP ook mogelijk om een uitdraai te maken. Op een uitdraai staan bijzondere persoonsgegevens, deze willen we zo min mogelijk buiten de beveiligde applicaties laten bestaan. Een uitdraai is ook vrijwel niet meer nodig omdat alle informatie die in ReIS staat ook toegankelijk is voor andere instanties via ReIS.
Mag de uitgevende instantie zelf bepalen wanneer de migratie van RAAS naar ReIS plaatsvindt?
Uitgevende instanties hebben de mogelijkheid om, in overleg met RvIG voorkeursdata voor de migratie van RAAS naar ReIS te delen. Uitgevende instanties melden zich aan voor een voorkeursdatum via een inschrijfsysteem dat door RvIG wordt ontwikkeld. Bij inschrijving wordt ook een alternatieve datum als uitwijkdag opgegeven, voor het geval zich onverwachte omstandigheden voordoen bij de gemeente of bij RvIG, waardoor het noodzakelijk is om uit te wijken naar een ander moment. RvIG verstrekt op een later moment uitgebreide informatie over de werkwijze en planning van dit inschrijfsysteem aan alle VRS contactpersonen.
Wordt het technisch afdwingen van functiescheiding geïmplementeerd bij de oplevering van het ReIS Aanvraagportaal (RAP)?
Binnen functiescheiding kennen we drie rollen, namelijk: aanvragen, verstrekken en uitreiken. Volgens de Paspoortuitvoeringsregeling Nederland (PUN) mag een medewerker bij de behandeling van een aanvraag voor een reisdocument maximaal één van deze rollen uitvoeren.
Onder het technisch afdwingen van functiescheiding wordt verstaan dat het systeem voorkomt dat een medewerker meerdere van deze rollen vervult. Dit gebeurt door het uitvoeren van een handeling te blokkeren zodra sprake is van een rolconflict. Indien de uitgevende instantie in uitzonderlijke gevallen niet kan voldoen aan de functiescheiding, kan deze handmatig worden overruled door een daartoe bevoegde functionaris.
Het technisch afdwingen van functiescheiding is bij de oplevering van RAP nog niet inbegrepen. Deze functionaliteit wordt in een latere fase toegevoegd. Wel wordt bij de oplevering van RAP geregistreerd welke medewerker welke handeling binnen het aanvraag- en uitgifteproces heeft uitgevoerd.
Voor verdere inhoudelijke vragen over het toepassen van functiescheiding verwijzen wij je graag naar de FAQ van functiescheiding.
Welke voorbereidingen moeten uitgevende instanties treffen voor de migratie van RAAS naar ReIS en wat moet de uitgevende instantie organiseren tijdens de migratiedagen?
Uitgevende instanties worden tijdig geïnformeerd om zich goed voor te bereiden op de migratie van RAAS naar ReIS. Ongeveer 6 maanden voor de migratiedatum start de voorbereiding echt. RvIG levert steeds specifiekere informatie aan uitgevende instanties, zodat ze ruim op tijd weten wat hun te wachten staat. Deze informatie is voor alle VRS contactpersonen te vinden in de online omgeving van RvIG.
Wat gebeurt er met het RAAS, AS en de MVA na de migratie van RAAS naar ReIS?
Het AS en de MVA blijven ongewijzigd gebruikt worden.
Het RAAS verdwijnt; dit betreft de server, computer en printer. Hiervoor in de plaats komt een computer waarmee je online ReIS kunt benaderen. Deze computer wordt niet meer geleverd door de leverancier en verzorgt de instantie zelf (denk aan aanschaf, inrichting, onderhoud en beveiliging). Hierop log je in op RAP om de informatie uit ReIS te benaderen en voer je de backoffice werkzaamheden uit.
Indien gewenst kan er een (eenvoudige) dedicated printer aan gekoppeld worden.
Wat is de impact op onze ICT-afdeling?
RvIG verzorgt de software. Het kunnen benaderen van deze software moet door de uitgevende instantie zelf geregeld worden. Dit betekent een locatie voor de werkplek, hardware voor de RAP werkplek, eHerkenning accounts voor RAP gebruikers.
De ICT afdeling is verantwoordelijk voor het inrichten van de RAP werkplek. Het zorgen dat de hardware voldoet aan de eisen zoals gesteld in de werkplekeisen (zoals verbindingen verzorgen, netwerklagen inrichten en hardening van de werkplek).